Home INTEGRATED CIRCUITS VOLTAGE REGULATOR LM2577T-12 Step-Up Voltage Regulator IC
ATMEGA8515
ATMEGA8515-16PU AVR IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 40-PDIP ₹300.00
Back to products
W78E052
LM2577T-12 Step-Up Voltage Regulator IC
The LM1577/LM2577 are monolithic integrated circuits that provide all of the power and control functions for step-up (boost), flyback, and forward converter switching regulators. The device is available in three different output voltage versions: 12V, 15V, and adjustable.
BRAND – NSC
PACKAGE – TO-220-5
DATASHEET
Out of stock
Add to wishlist
Compare
Add to wishlist
SKU: LM2577T-12 Category: VOLTAGE REGULATOR
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
The LM1577/LM2577 are monolithic integrated circuits that provide all of the power and control functions for step-up (boost), flyback, and forward converter switching regulators. The device is available in three different output voltage versions: 12V, 15V, and adjustable. Requiring a minimum number of external components, these regulators are cost effective, and simple to use. Listed in this data sheet are a family of standard inductors and flyback transformers designed to work with these switching regulators. Included on the chip is a 3.0A NPN switch and its associated protection circuitry, consisting of current and thermal limiting, and undervoltage lockout. Other features include a 52 kHz fixed-frequency oscillator that requires no external components, a soft start mode to reduce in-rush current during start-up, and current mode control for improved rejection of input voltage and output load transients.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “LM2577T-12 Step-Up Voltage Regulator IC” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Sold out
Compare
IL2596-ADJKB-P-IK – Switching Voltage Regulator TO-220
INTEGRATED CIRCUITS, VOLTAGE REGULATOR
The IL2596 series of regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down switching regulator, capable of driving a 3A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5V, 12V and an adjustable output version. BRAND - IK SEMICON PACKAGE - TO-220 DATASHEET
Read more
Quick view
Sold out
L78M12CDT
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK BRAND - ST PACKAGE - TO252/D PACK DATASHEET
Read more
Quick view
IL2596-5.0D2T-P – Switching Voltage Regulator TO-263
The IL2596 series of regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down switching regulator, capable of driving a 3A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5V, 12V and an adjustable output version. BRAND - IK SEMICON PACKAGE - TO-263 DATASHEET
78L05 SOT89 VOLTAGE REGULATOR
The 78L05 is a 5V fixed 3-terminal voltage regulator delivering up to 100mA of output current and equipped with internal limiting + thermal shutdown features for overload immunity. Implementing this device at point- of-source removes the complexity of single point regulation methods with reduced noise BRAND - HOTTECH PACKAGE - SOT89 DATASHEET
LM1117MPX-ADJ
The LM1117 is a low dropout voltage regulator with a dropout of 1.2 V at 800 mA of load current. The LM1117 is available in an adjustable version, which can set the output voltage from 1.25 V to 13.8 V with only two external resistors. In addition, the device is available in five fixed voltages, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, and 5 V. BRAND - NSC PACKAGE - SOT223 DATASHEET
L7805CV-DG VOLTAGE REGULATOR
VOLTAGE REGULATOR
L7808CV-DG UMW TO-220 VOLTAGE REGULATOR
Add to cart
LM1117MPX-2.5