Home INTEGRATED CIRCUITS LD1117S33TR SOT-223 LDO Voltage Regulator IC
SIM800C
Back to products
LD1117DT33TR LDO Voltage Regulators IC
LD1117S33TR SOT-223 LDO Voltage Regulator IC
The LD1117 is a low drop voltage regulator able to provide up to 800 mA of output current, available even in adjustable version
(VREF = 1.25 V). Concerning fixed versions, are offered the following output voltages: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V, 2.85 V, 3.3 V and 5.0 V.
Brand : ST
DATASHEET
Out of stock
Add to wishlist
Compare
Add to wishlist
SKU: LD1117S33TR Category: INTEGRATED CIRCUITS
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
(VREF = 1.25 V). Concerning fixed versions, are offered the following output voltages: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V, 2.85 V, 3.3 V and 5.0 V. The device is supplied in: SOT-223, DPAK, SO-8 and TO-220. The SOT-223 and DPAK surface mount packages optimize the thermal characteristics even offering a relevant space saving effect. High efficiency is assured by NPN pass transistor. In fact in this
case, unlike than PNP one, the quiescent current flows mostly into the load. Only a very common 10 µF minimum capacitor is needed for stability. On chip trimming allows the regulator to reach a very tight output voltage tolerance, within ± 1 % at 25 °C. The adjustable LD1117 is pin to pin compatible with the other standard. Adjustable voltage regulators maintaining the better performances in terms of drop and tolerance.