Home MICROCONTROLLER PIC16F886-I/S0 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC
PIC16F886-I/SP 8 Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP
PIC16F886-I/SP 8 Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP ₹120.00
Back to products
PIC18F46K22-I/P 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 40-PDIP
PIC18F46K22-I/P 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 40-PDIP ₹350.00
PIC16F886-I/S0 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC
This powerful yet easy-to-program (only 35 single word instructions) CMOS FLASH-based 8-bit microcontroller packs Microchip’s powerful PIC® architecture into a 28 pin package.The PIC16F886 features 256 bytes of EEPROM data memory, self programming, an ICD, 2 Comparators, 11 channels of 10-bit Analog-to-Digital (A/D) converter, 1 capture/compare/PWM and 1 Enhanced capture/compare/PWM functions, a synchronous serial port that can be configured as either 3-wire Serial Peripheral Interface (SPI™) or the 2-wire Inter-Integrated Circuit (I²C™) bus and an Enhanced Universal Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART).
BRAND – MICROCHIP
PACKAGE – SOIC 28 PIN
DATASHEET
108 in stock
1 - 26 pieces
27 - 53 pieces
54 - 539 pieces
Add to wishlist
Compare
Add to wishlist
SKU: PIC16F886-I/SO Category: MICROCONTROLLER
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
This powerful yet easy-to-program (only 35 single word instructions) CMOS FLASH-based 8-bit microcontroller packs Microchip’s powerful PIC® architecture into a 28 pin package.The PIC16F886 features 256 bytes of EEPROM data memory, self programming, an ICD, 2 Comparators, 11 channels of 10-bit Analog-to-Digital (A/D) converter, 1 capture/compare/PWM and 1 Enhanced capture/compare/PWM functions, a synchronous serial port that can be configured as either 3-wire Serial Peripheral Interface (SPI™) or the 2-wire Inter-Integrated Circuit (I²C™) bus and an Enhanced Universal Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART). All of these features make it ideal for more advanced level A/D applications in automotive, industrial, appliances or consumer applications.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “PIC16F886-I/S0 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Sold out
Compare
PIC18F46K22-I/PT 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10×10)
MICROCONTROLLER
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) BRAND - MICORCHIP PACKAGE - TQFP- 44 PIN DATASHEET
Read more
Quick view
Sold outHot
ATMEGA8A-AU Microcontroller
MICROCONTROLLER
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) Brand : MICROCHIP DATASHEET